Yasaklı Diyet ve Sonuçları

ketogenic-diet-buddha-bowl-dish-with-meatloaf-chic-DR67PNF.png

Diyete Yüklenen Anlam

Diyet denilince akıla çoğunlukla az yemek, fazlasıyla kısıtlamak gibi durumlar gelmektedir. Oysa bu düşünce yanlıştır. Diyet, aç kalmak değildir ve olmamalıdır. İnsanın kendini bir takım yiyeceklerden mahrum bırakmasının ilerleyen süreçte olumsuz dönüşleri olabilmektedir. Fazla kısıtlama sonucunda bu durum geri tepebilir ve aşırı yemeye yöneltebilir. Sağlıklı kalmak ya da kilo vermek için yenilmesi gereken besinler diye bir şey yoktur. Yiyeceklere fazla anlam yüklemek diyet boyunca zorlanmaya neden olur. Diyet sürecinde herhangi bir yiyecek tüketiminden sonra suçluluk duygusu hissedilmemelidir. Yemekler konusunda aşırı kısıtlama koymamalı, bedeninizi sevdiğiniz yemeklerden mahrum bırakmamalısınız. Yiyeceklere ödül anlamı yüklememeli, kaçamak olarak değerlendirmemelisiniz. Bazı bireyler mükemmelliyetçilik altında bilinsçiz bir şekilde ağır diyetler uygulamaya çalışır. Diyeti uyguladıkları süre içinde en ufak bir uyumsuzluk durumunda da kendilerini kötü hissederler. Bütün diyetin boşa gittiğini düşünüp motivasyon problemi yaşarlar. Bu da ters bir etki yaratır ve kişiyi daha
çok yemeye iter, ardından pişmanlık hissi başlar. Bu durum kişi için hem duygusal hem fiziksel olarak sağlıklı bir durum değildir.

Ödül Algısı ve Zararları

Bir çok yiyeceğe kısıt koyarak uygulanan diyetlerde bir süre dikkat edilip sonrasında ödül mantığı ile aşırı yeme durumu görülmektedir. Örneğin haftaiçi yapılan yasaklı diyet sonrasında haftasonu yemek yeme hareketleri fazlasıyla değişebilir. İnsanların doğasındaki ödül alma güdüsü yasaklı diyet uygulamalarında oldukça baskın bir rol oynar. Ödül mantığında porsiyonlar aşılır, nasıl olsa diyet yaptım düşüncesiyle bilinçsiz bir şekilde yeme hareketi başlar. Bunun sonucunda kişi, düzensiz bir beslenme modelini alışkanlık haline getirmiş olur. Bu durum diyetin amacına uygun değildir ve olumlu sonuçlar getirmez. Çoğunlukla duyduğumuz pazartesi başlarım düşüncesi, insanların beslenme düzenlerini dengeye yönelik değil kısıtlama ve ödül mantığına sürükler. Sağlıklı diyet, kısıtlama ve ödüllerden oluşan bir süreç değil dengeli ve ölçülü beslenmeden oluşan yasakların olmadığı bir yaşam biçimi haline gelmelidir. Ödül günü mantığı katı kurallar ile diyet yapanların sabırsızlıkla beklediği bir gün olduğundan, o gün gelene kadar geçen süreç diyet yapan kişi için duygusal anlamda zorluk yaratır.
Eğer diyet menüleriniz sürdürülebilir ve yeterli besinlerden oluşursa yasaklar yüzünden sevdiğiniz yemekleri yemenin hayalini kurmazsınız.
Diyet Kapıma Gelsin tam da bu yüzden hizmet vermektedir. Zengin menü çeşitliliği ile kişilerin ihtiyaçlarına yönelik hem lezzetli hem de doyurucu öğünleri kapınıza kadar getirmektedir. Kişiye özel ve uzman diyetisyen kontrolüyle yapılan diyet menüleri sayesinde sürdürülebilir bir beslenme modeli edinmenize destek oluyor.

Diyette Yiyecekleri Kısıtlamak

Sürekli olarak aynı besinlerin tüketilmesi diyetin yasaklı bir süreç olduğu algısını verir. Sevilen yiyeceklerin yasaklar listesinde olması uzun vadede sıkılma ve diyetten soğuma, nefret etme gibi etkiler yaratabilir. Bu yüzden sevdiğiniz yemeklere de öncelik verebildiğiniz dengeleyici beslenme hareketleri sergilemek, bu yiyecekleri tamamen kısıtlamaktan çok daha verimli olacaktır. Bir süre bazı besinlerden uzak kalmak ve olması gereken porsiyondan daha az yiyecek tüketmek zamanla enerji düşüklüğüne ve zihinsel olarak güçsüzlüğe yol açar. Diyet bir angarya olarak görülmemelidir. Öğünler çeşitlendirilmeli, porsiyon kontrolü sağlanmalıdır. Gün içinde bir denge kurulmalı ve neyin fazla neyin az olduğu buna göre değerlendirilmelidir. İyi veya kötü yemek yerine dengeli öğün, yeterli veya fazla porsiyonlar olmalıdır. Özellikle de tatlı yemek konusunda yasaklı diyetlerde net bir algı vardır. Tatlı yiyemem diyetteyim düşüncesi yine diğer sevilen yemeklerde olduğu gibi tatlıda da ters bir tepki yaratabilir. Herkesin tatlı
yediği bir masada kendinize yasak koymak ve bunu sürekli gerçekleştirmek sonrasında tatlı yeme krizlerine ve duygusal olarak yıpranmanıza neden olabilir.

Neden Herkese Özel Diyet?

Bireylerin farklı beslenme alışkanlıkları mevcuttur. Bu alışkanlıkların birdenbire değişmesi sürdürülebilir olamayacağı gibi herkesin aynı besinlere ihtiyaç duyması da beklenemez. Herkesin içinde bulunduğu duruma göre ağırlıklı olarak farklı besinleri tüketmesi gerekebilir. Bu yüzden her diyet kişiye özel olmalıdır. Her bireyi yaşam standartları ve rutinleri farklıdır. Diyet menüleri tek bir standarta dayalı olarak değil bireylerin yaşamlarına göre uyarlanmalıdır. Sağlıklı beslenmenin bir süreç değil yaşam biçimi olması gerektiğini bilmeliyiz. Diyet Kapıma Gelsin, hedeflerinize ve ihtiyaçlarınıza yönelik size özel diyet menüleri ile sağlıklı beslenme ve yaşam biçimi edinmenizde size
yardımcı oluyor.