Renklerin İştah Üzerinde Bir Etkisi Var Mıdır?

ketogenic-diet-buddha-bowl-dish-with-meatloaf-chic-DR67PNF.png

Eğer sık sık dışarıda yemek yiyorsanız, en sevdiğiniz restoranın renk düzenine hiç dikkat ettiniz mi? Ya da dünyaca ünlü yemek firmalarının renklerinin neden hep benzer olduğunu hiç düşündünüz mü? Renklerin insan psikolojisi üstüne bir etkisi olduğu bilinmektedir. Psikolojik olarak bazı renkler iştahı açabilir ya da kapatabilir. Bu durum yemek sektörüne de yansımakla beraber insanların yeme durumlarını tetikleyen renklerin etkisi de tartışılmaktadır.

Doğal ve Yapay Renklerin Bir Etkisi Olabilir mi?

Tabağın büyüklüğünün üzerine sığabilecek yiyecek miktarıyla bir ilişkisi olduğu gibi, yiyeceğin ve tabağın rengi de benzer bir etkiye sahiptir. Herhangi bir yiyeceği ısırmadan önce, yiyeceği ve sunumunu zaten gözlerimizle değerlendirmiş oluruz. İyi sunulmuş görünen yiyecekler, çekici olmayan bir tabağa göre çok daha iştah açıcı olacaktır. İlk olarak gözlerimizle yemek yediğimiz bu anda, yiyeceğin ve sunumun renginin de bir etkisi vardır.  Bu durumlarda aslında renklerin bize anımsattığı duygulara göre hareket ederiz.

Örneğin bazı renkler doğada var olan ve yapay olmayan renkler olsa da bazı renkler de doğada yiyeceklerde daha az bulunan ya da bize ilk olarak yemekleri anımsatmayan renklerdir. Sarı renk size patatesi hatırlatabilir ama mavi renk size bir yemeği çağrıştırmaz. Bazı yemek restoranlarda yemek esnasında iştahınız pek de iyi olmayabilir. Ya da devamlı diğer yemeklerin tadına bakma isteğiniz olabilir. Mavi renk iştah bastırıcı olarak bilinir. Büyük olasılıkla doğada çok az mavi yiyecek bulunduğu için. Kırmızılar, sarılar ve turuncular damağı cezbeder ve yeşil yiyecekler aslında nasıl olursa olsun sağlıklı beslendiğimizi düşünmemizi sağlar.

Yapılan bir araştırmada yemeğinizin rengi tabağınızın rengiyle eşleşiyorsa, kişinin daha fazla yemeye meyilli olduğunu ve zıt renklerse kişinin daha az yiyeceğini göstermiştir. Bu teoriyi test etmek için altmış yetişkin Yeme Davranışı Uzmanı Brian Wansink tarafından test edildi. Açık büfe bir öğle yemeğinde, Alfredo soslu makarna (beyaz sos) ya da marinara soslu makarna (kırmızı sos) için bir sıraya yerleştirildiler. Rastgele olarak kendilerine ya kırmızı ya da beyaz bir tabak verildi. Dr. Wansink, önlerindeki makarnayla eşleşen tabaklara sahip olanların olmayanlara göre daha büyük porsiyonlar aldığını tespit etti. Elbette bu durum farklılık gösterebilir fakat çoğunluğa bakıldığında genel olarak aynı hareketin sergilendiği görülmüştür. Bir dahaki sefere yemeğe oturduğunuzda, etrafınızdaki renklere dikkat edebilir ve farklı renklerin ve farklı yiyeceklerin iştahınız üzerinde bir etkisi olup olmadığını test edebilirsiniz!

Renklerin Psikolojik Etkileri

Kırmızı: Bu parlak renk tonu çok enerjiktir ve doğrudan iştahınıza yol açan birçok duyuyu uyarır. Bu nedenle birçok fast-food zinciri tabelalarında ve dekorlarında kırmızıya yer verir. Özellikle dünyaca ünlü yemek markalarına baktığımızda logolarında ve fiziksel mağazalarında kırmızı rengi farklı alanlarda kullandıklarını görebiliriz.

Sarı: Birçok restoran, iştahı artırdığı bilinen sarı rengi de dekorlarına dahil eder. McDonald’s’ın neden kırmızı ve sarı renklerde olduğunu hiç merak ettiniz mi? Bu renk kombinasyonu beyninize güçlü bir açlık mesajı gönderir.

Yeşil: Doğa bu renk tonuyla eş anlamlıdır, bu nedenle bunun rahatlatıcı ve sakinleştirici bir renk olması şaşırtıcı olmamalıdır. Bu nedenle hastaneler ve ofisler iç tasarımlarında genellikle yeşile yer verirler, çünkü bu renk tonu stresli bir ortamda insanları rahatlatır. Yeşil renk genellikle sebze ve meyvelerde karışımıza çıkan farklı tonlar içerir.

Mavi: İştah bastırıcı olarak bilindiği için gıda sektöründe bu renkten uzak durmanız daha iyi olacaktır. Doğada mavi tonlardan oluşan çok az meyve ve sebze bulunduğundan, zihin ve mide doğal olarak mavi tonlardan uzaklaşır. Aslında, bazı zayıflama programları diyet yapanların iştahlarını kesmek için mavi tabaklarda yemek yemelerini önermektedir.

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için elbette denenebilir bir yöntemdir. Tabak boyutunu küçültmek ve porsiyonları azaltmak gibi bu yöntem de gayet mantıklı olabilir. Burada önemli olan bilinçaltınızı fazla yeme alışkanlıklarından uzak tutmak ve sağlıklı beslenme hareketlerini edinebilmek. Bu konuda nasıl hareket edeceğinizi bilmiyor ama sağlıklı bir şekilde fazla kilolarınızda kurtulmak istiyorsanız Diyet Kapıma Gelsin’in kişiye özel diyetleri ile hemen tanışabilirsiniz!