Lipödem Nedir?

ketogenic-diet-buddha-bowl-dish-with-meatloaf-chic-DR67PNF.png

“Lipödem nedir?” konusu pek çok kişi tarafından merak edilmekle beraber, diğer bazı hastalık veya fiziksel kaygılar ile karıştırılmaktadır. Yaşam döngüsü içerisinde bireyler pek çok kalıtsal, genetik veya farklı nedenlerle birtakım hastalıklara, rahatsızlıklara yakalanabilir. Bu gibi durumlar günlük yaşamın işleyen akışını değiştirmekle beraber aynı zamanda bireylerin duygusal veya ruhsal durumlarını oldukça olumsuz etkileyebilmektedir. Ancak bu noktada gelişmiş teknoloji ve bilim pek çok hastanın veya kaygı yaşayan bireyin kaygılarına yanıt vererek yaşam standartlarını normal rutinine kavuşturmayı hedeflemektedir. Bunların yanı sıra bu kaygılara yanıt veren çözümler yine aynı şekilde denenmiş ve yüksek oranda olumlu veriler elde edilmiş çözümler olması hastalar için daha konforlu bir yaşamın habercisi olmaktadır. Ayrıca bazı uygulamalar ise kesin çözüm olmamakla beraber rahatsızlığın seyrini veya semptomlarını azaltarak ilerlemesini engelleyebilir. Diyet Kapıma Gelsin sağlıklı yaşamın en önemli adımı olan yeterli, doyurucu ve bedene ihtiyacı olan besinleri sunan gurme lezzetleri ile hizmet vermektedir. Kimi zaman farklı tolerans durumlarında kişilerin günlük yaşamında konforunu koruyacak şekilde beslenme planı ve lezzet sunumu sağlarken kimi zaman semptomlar arttığında yaşamsal faaliyetleri oldukça olumsuz etkileyebilecek diğer rahatsızlık kaygılarında özel diyet planları ile kişiye ve bedenine iyi gelecek besinler çerçevesinde özel diyet planı ve beraberinde diyet yemek servisi hizmeti sunmaktadır.

Lipödem diyeti; Diyetisyen Olgu Azizoğlu tarafından detaylıca mercek altına alınarak en doğru, doyurucu ve semptomları önleyerek kişinin ideal kilosuna ulaşmasında rehber olmanın yanı sıra kişiye beslenme davranışı değişikliği noktasında diyetkapimagelsin.com gurme lezzetleri ile özenle hazırlanmıştır.

Lipödem Ne Demek?

Lenfödem ile karıştırılmaması gereken bu rahatsızlık vücutta sıklıkla bel altında; bacaklarda görülmektedir. Kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülen bu rahatsızlık anormal yağ depolanması ile beraber farklı evrelere ulaşabilen kronik yağ metabolizması rahatsızlığıdır. Yağ dokuda patolojik dağılım ve birikim ile beraber oluşmaktadır. Oldukça ağrılı kimi zaman iltihaplı süreçleri olan bu durum bacaklarda yoğum ödem görünüme neden olur. Selülit oluşumu ile karıştırılmamalıdır; pek çok kişide farklı bölgelerde meydana gelebilir. Lipödem ise simetrik bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaşam içerisinde birçok rahatsızlık ile mücadele etmek oldukça normaldir. Ancak bu noktada sebep olan etmenler veya rahatsızlıkları tetikleyen faktörler en doğru şekilde araştırılarak önlem alınmalıdır. Böylece birbirinden farklı olarak gözlenen bu yaşamsal döngüyü olumsuz etkileyen durumlar en aza indirgenebilir veya ortadan kaldırılabilir. Elbette bu noktada kişinin yaşadığı sağlık kaygısını bilmek oldukça önemlidir.  Diyet Kapıma Gelsin sağlıklı yaşamın en önemli anahtarı olan sağlıklı beslenme ve beslenme alışkanlıkları üzerine çalışmaları, hizmetleri ve gurme lezzetleri ile tüm danışanlarının yanında!

Lipödem Neden Olur?

Bu rahatsızlık sürecinde sıklıkla hastalar bacaklarında belirgin şişlikler, şişliklere bağlı yoğun ağrılar hissetmektedir. Nadir de olsa kollarda da rastlanılabilir. Bacaklarda oluşan bu şişlikler baskı oluşturabilir bunun yanı sıra ayaklar normal görünümde kalır ayrıca vücudun diğer bölümlerindeki görünümlerde de anormal bir durum gözlenmez. Bacaklar vücudun diğer bölümlerine kıyasla normal olmayan ölçülerde şişkinliğe sahip olmaktadır. Sıklıkla hormonal dalgalanma, pms/Adet döngülerinde veya diğer hormonal dalgalanma dönemlerinde semptomlarda artış gözlemlenebilir. Bu durumun yanı sıra semptomları tetikleyen şekilde beslenme davranışları durumu çok daha olumsuz etkileyebilir. Neden olur sorusunun yanıtına gelecek olursak; hastalığın kesin olarak nedeni ortaya konulmasa da hastalığın görüldüğü kişilerle yapılan çalışmalar bazı nedenleri ortaya çıkarmıştır. Çoğunlukla bu rahatsızlığın nedenleri arasında genetik aktarım karşımıza çıkmaktadır. Genetik aktarımın yanı sıra yapılan diğer çalışmalarda bazı hormonal rahatsızlıklar veya diğer sağlık problemleri neticesinde lip ödem ortaya çıkmaktadır. Sıklıkla kadınlarda gözlemlenmektedir. Bunun nedeni ise östrojen hormonunun yağ metabolizması ile etkileşime açık olması ile açıklamak mümkün olmaktadır. Diyet Kapıma Gelsin kurucusu Olgu Azizoğlu hazırladığı özel beslenme planı ile bu rahatsızlığı yaşayan pek çok hastaya semptomların azalımı ve diğer ihtiyaçlarına yanıt verecek şekilde beslenme planı hazırlamış; bu plana uygun besinlerden oluşan menüleri ile hizmet sunmaktadır.  

Lipödem Belirtileri Nelerdir?

Tüm rahatsızlıklar birtakım semptomlarla kendisini ortaya çıkarmaya başlar. Vücutta yaşanan değişimler, günlük yaşamı olumsuz etkileyecek fiziksel durumlar konusunda özellikle bazı durumlarda mutlaka uzmana danışmak ve durumun neden kaynaklandığı hakkında bilgi almak gerekebilir. Bu rahatsızlıkta bireyler sıklıkla lipödem belirtileri konusunda merak ve kaygı dile getirmektedir. Ancak ana semptom veya temel semptom olarak karşımıza çıkan lipödemi bacaklarda; nadiren kollarda veya diğer bölgelerde gözle görülen şişlik beraberinde ağrı gibi semptomlar olmaktadır. Çoğunlukla hormonal dengenin olmadığı veya değiştiği dönemlerde kendisini ortaya çıkarır. Yaşanan bu anormal şişlikler deri altında yağ kümelenmesinden kaynaklanmaktadır. Morarmalar veya iltihaplanmalar söz konusu olabilir. Takip edilmesi gereken ilerleyici bir rahatsızlıktır.  

Lipödeme Ne İyi Gelir?

Bireyler vücutlarında bu rahatsızlığı taşıdıklarını öğrendiklerinde ilk sordukları soru lipödem tedavisi nedir, nasıl yapılır veya var mıdır şeklinde olmaktadır. Pek çok hasta lipödemi hastası olduğunun farkına oldukça geç bir sürede varmaktadır. Ancak bu noktada hastalığın erken tanı alması önemli olduğu gibi sonraki süreçlerde de alınabilecek pek çok destek bulunmaktadır. Diyet Kapıma Gelsin; hazırladığı özel formülü Lipödemi Diyeti ile 4 farklı diyet türünden faydalanarak 12 günlük oldukça özel, sağlıklı bir sürece danışanlarını dahil etmektedir. Küçük bir grup ve benzer kaygıları yaşayan hastaların katılımı ile sağlanan ve birebir danışmanlık ile yürütülen bu diyet ile vücudun daha fazla yağ depolamasının önüne geçmek hedeflenirken; ağrı ve acıların da kontrolü sağlanır. Süreci Dyt. Olgu Azizoğlu özenle yürüterek tüm danışanlarının analizlerini takip etmektedir.

Lipödem Olanlar Ne Yememeli? Lipödem Beslenmesi

Her şeyden önce elbette beslenme alışkanlığında değişiklik oldukça verimli bir adım olacaktır. Diyet Kapıma Gelsin sağlıklı, doyurucu ve enerji dolu menüleri, kişiye özel diyet listeleri ile yalnızca kilo vermeyi değil aynı zaman bedenin ihtiyacına yanıt vermeyi kişiye beslenme alışkanlığı kazandırmayı ve sağlıksız olan ile sağlıklı olanı dönüştürmeyi sunmaktadır. Bu rahatsızlıkla beraber pek çok önlem ağrıları, acıları, şişkinleri ve rahatsızlığın seyrini olumlu etkileyebilir. Bu noktada anti inflamatuar nitelikte olmalıdır. Ödemi tetikleyecek pek çok şeyden kaçınılmalıdır. Bu bağlamda Diyet Kapıma Gelsin Lipödemi Diyeti ile danışanlarına veya bu kaygıları yaşayan hastalarına bütünsel yaklaşımla özel bir plan sunmaktadır. Bu beslenme planı; glutensiz beslenme, kazeinsiz, ketojenik beslenme ve aralıklı oruç diyeti ile dört dörtlük bir sistem sunar.  

Lipödem Geçer Mi?

Bu rahatsızlık tedavi edilebilen, önlem alınabilen bir rahatsızlıktır. Bu anlamda hastanın da motivasyonu önemli rol oynamaktadır.

Lipödem Diyetle Geçer Mi?

Birçok rahatsızlıkta olduğu gibi rahatsızlıkların bir tek çözümü olmamaktadır. Ancak bu hastalık ile karşı karşıya kalındığında hastalığın seyrinde önemli ölçüde beslenme rol oynamaktadır.

Lipödem Sporla Geçer Mi?

Yalnızca tek bir yöntem ile bu rahatsızlığa yaklaşmak uygun olmayabilir. Bu doğrultuda uzman ve diyetisyen desteği oldukça önemlidir. Ancak spor ve hareketli yaşam pek çok sağlık kaygısında önemli ve olumlu rol oynamaktadır. Lipödem egzersizleri gibi konularda uzmanınız ile görüşmek etkili bir adım olacaktır. Lipödem; diyetisyen desteği alınması gereken aynı zamanda sağlık uzmanları ile de birlikte yürütülmesi gereken bir süreç olabilir. 

Lipödem Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Lipödem hastalığı; birinci evre lipödem, ikinci evre lipödem, üçüncü evre lipödem, dördüncü evre lipödem olarak evrelere ayrılmaktadır. Bu anlamda tedavi süreci yürütülmediği takdirde hastalık daha da şiddetlenerek diğer evrelere geçiş yapar. Bunun neticesinde ise istenmeyen ağrılı, sancılı veya iltihaplanma oluşan dönemler başlayacaktır. Ketojenik diyet ve diğer programlarımız için sayfalarımıza göz atın.