Laktoz İntöleransı Nedir?

ketogenic-diet-buddha-bowl-dish-with-meatloaf-chic-DR67PNF.png

Son yıllarda oldukça yaygın olarak bireyler arasında “Laktoz intoleransı nedir?” konusu merak edilmektir. Diyet Kapıma Gelsin, danışanları ile yaptığı birebir görüşmeler, sağlık değerlendirmeleri ve analizler sonucunda kişilerde yaşanan gıda intoleransı durumlarını beslenme davranışı değişikliği sürecinde rehber almaktadır. Böylece danışanlarda birbirinden farklı veya aynı olan gıda intoleransına karşı önlem alınarak kimi zaman günlük yaşamı olumsuz etkileyen fiziksel tepkilerin önüne geçilmektedir. Laktoz intoleransına ise uzmanlara göre dünya nüfusunda %68 oranında kişinin sahip olduğu tahmin edilmektedir. Böylesine yüksek bir oranda elbette gerek gıda sektörü üretim sürecinde gerek diyetisyenler danışan takip veya görüşme süreçlerinde önlemler almaktadır. Diyet Kapıma Gelsin diyetisyenleri tüm danışanları ile birebir ilgilenerek beslenme planını analiz ve değerlendirmelere uygun olacak şekilde; kişinin sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmesini destekleyecek şekilde oluşturmaktadır.

Laktoz nedir?

Laktoz; pek çok kişi tarafından basit anlamda “süt şekeri” olarak bilinmektedir. İnsan ve hayvan sütlerinde doğal olarak bulunmaktadır. Bu bağlamda gıda sektöründe kullanılan pek çok üründe süt bulunmaktadır. Bu durum laktoz tüketim alanının genişlediği algısı yaratsa da bazı süt ürünlerinde bulunmamaktadır. Şekerler pek çok farklı yapıda bulunmaktadır. Basit şekerler ve bu basit şekerlerin birleşmesi ile oluşan diğer yapılar da bulunan şekerler de mevcuttur. Bu bağlamda glikoz ve galaktoz sonucunda oluşan bu şeker bir disakkarit olmaktadır. Vücutta ise çözülmeye ihtiyaç duyulur. Bu çözülüm ise ince bağırsakta laktaz enzimi ile sağlanır ve basit şekerler denilen monosakkaritlere ayrılır.

Laktoz İntöleransı Ne Demek?

Bireyler arasında sıklıkla süt veya süt ürünleri ile beslenmenin ardından ortaya çıkan gaz, şişkinlik gibi şikayetler vücudun bu ürün grubunda bulunan bir bileşen karşı verdiği fiziksel tepki olabilir. Bu bağlamda gerekli analizler için uzmanlara veya diyetisyenlere başvurmak tavsiye edilir. Diğer taraftan laktoz içeren besinlere karşı gıda intoleransı geçirmek vücudun bu şeker grubunu sindirme sürecinde vücudun laktaz enzimi yetersizliği karşısında oluşan pek çok fiziksel tepkiyi baz almaktadır. Her şişkinlik bu bağlamda bir intolerans durumu oluşturmaz. Bu nedenle diyetisyen ile takip edilerek süreç çok daha hızlı olarak anlaşılabilir. Laktoz intoleransı belirtileri birbirinden farklı olarak gözlemlenebilir. DNA’da kayıtlı bir biyolojik süreçtir. Bunların yanı sıra besin veya gıda alerjisi ile intolerans durumu birbirinden farklıdır. Bu süreçte sıklıkla süt alerjisi ve yaşanan intolerans durumları karmaşa oluşturabilir. Diyet Kapıma Gelsin diyetisyenleri ilk günden itibaren gerek danışan takibi gerek bireysel beslenme planlarına uygun lezzetleri ile kapında! Gluten intöleransı olanlar için; gluten diyeti de ayrıca Ankara diyet yemek servisi hizmetlerimiz içerisinde yer almaktadır.

Laktoz İntoleransı Belirtileri Nelerdir?

Laktoz intoleransı testi veya diğer yollar ile fark edilen bu durumun sıklıkla yaşanan belirtileri arasında pek çok fiziksel tepki bulunur. Herkes tarafından gözlemlenemeyebilir. Laktaz enzimi yokluğuna karşın; karında kramplar, gaz, şişkinlik ishal gibi durumlara yol açabilir.

Laktoz İntoleransı Olan Kişiler Ne Yememeli?

Testler veya diğer görüşmeler sonucunda saptanmış gıda toleranslarına uygun; kişilerin diğer genel sağlık durumları baz alınarak diyetisyen tavsiyesi ile beslenme planı oluşturulmalıdır.

Laktoz Zararları Nelerdir?

Bu intoleransa sahip olan kişilerde yan etkiler veya fiziksel tepkimeler oluşabilir ve günlük yaşama olumsuz etkiler söz konusu olabilir.

Laktozsuz nedir?

Laktozsuz olarak belirtlen süt veya süt ürünleri; sütün bileşenleri arasından laktozun ayrıştırılması ile oluşturulmuştur. Bu gıda intoleransına sahip kişiler için gıda sektörünün hazırladığı ürün gruplarıdır. Laktozsuz ürünler çoğunlukla bunu belirten ibareler taşıyarak piyasada yer almaktadır. Ancak bu gibi durumlarda tüketilen ürünlerin diğer bileşenlerine de özen gösterilmelidir. Ankara Diyet yemek markası Diyet Kapıma Gelsin gerek diyetisyenlerinin özverisi gerek menüleri ile doğal, sağlıklı ve doyurucu içerikleri danışanlarına sunmaktadır. Diğer taraftan danışan takip sistemi ile bireysel analizler, gıda intoleransları, alerjik durumlar takip edilerek daha sağlıklı ve enerji dolu bir yaşam sunulmaktadır.