Kaçınılması Gereken Stresi Tetikleyen Yiyecekler

ketogenic-diet-buddha-bowl-dish-with-meatloaf-chic-DR67PNF.png

“Kaçınılması gereken stresi tetikleyen yiyecekler; yerine neler konulabilir?”. Son yıllarda pek çok kişi stresi yaşamından çıkarmak veya stres ile başa çıkmanın pek çok yolunu aramaktadır. Kimi zaman her şey yolundayken bir anda tepetaklak olan hayatlar stresi kaçınılmaz hale getirirken diğer taraftan stresi bedeninize tüketerek kabul ettiğiniz anlar da olabilir dersek yanıtınız ne olurdu? Elbette yaşam döngüsü içerisinden stresi tamamen ortadan kaldırmak pek de mümkün olmayabilir. Ancak bunu minimize etmek, bedeni farklı uyaranlar ile besleyerek bu hormonu azaltmak mümkündür. Bu duygu ile mücadele etmek için beden enerjiye ihtiyaç duyar. Bu enerji ise doğru, sağlıklı ve doyurucu bir beslenme planı ile olacaktır. Böylece stres yönetimi sağlarken yeterli enerjiyi beden hissederken bazen bu duygu ile çok daha efektif olmayı, çok daha güçlü hissetmeyi öğrenebilecektir. Ankara’nın Diyet Yemek Markası Diyet Kapıma Gelsin diyetisyenleri danışanlarına beslenme planı oluştururken bireysel analizleri ve görüşmeleri göz önünde bulundurarak en etkili, hedefe yönelik ve enerji dolu bir plan ile danışanlarına hizmet vermektedir.

Stres Hormonunu Azaltan Beslenme

Stres; vücutta pek çok dengeyi olumsuz olarak etkileyen günlük yaşamın dengesini değiştirebilen ve pek çok rahatsızlığı beraberinde getiren çevresel bir faktör olmaktadır. Fiziksel olarak bedende kortizol seviyesinde artış dolayısıyla metabolizma yavaşlamasına neden olan bu faktör yalnızca dışarıdan değil aynı zamanda sıklıkla tüketilen ve beslenme davranışında değiştirilmesi gereken bazı besinler yoluyla da vücuda girer. Bu noktada bu hormonun gelişimine besinlerle destek olmak doğru bir karar veya davranış olmayacaktır. Stres üzerinde yapılacak çalışmalara aynı zaman etkili beslenme planları da dahil edilmelidir. İlk olarak vücutta stresi tetikleyen besinleri tanıyarak ve daha sonrasında bu besinlerden kaçınan ve yerine anti stres gıdalar dahil eden planlar uygulanmalıdır. Diyet Kapıma Gelsin; diyetisyen ekibi ile danışanlarının ihtiyacı olan planları büyük bir özveri, bireysel görüşmeler ve CRM destekli sistemi ile oluşturmakta ve takibini sağlamaktadır.

Stres Tetikleyen Yiyeceklere 6 Örnek

Şeker

Bilindiği üzere pek çok beslenme planında şekerin yeri olmamaktadır. Bunun birçok nedeninin yanı sıra en önemlisi stresi de beraberinde getirmesidir. Şekerli gıdalar tüketildiğinde hızla artan kan şekerini dengeleyen kortizol artışı gözlenir. Bu durum vücutta uyku sorunlarına, strese, daha fazla şekerli gıda tüketimi arzusu gibi pek çok olumsuz duruma yol açar.

Yapay Tatlandırıcılar

Olumsuz etkileri diyetisyenler tarafından sürekli hatırlatılan ve bu grupta bulunan yiyeceklerden uzak durmak aynı zamanda pek çok sağlık probleminden de uzak durmak demektir.

İşlenmiş Karbonhidratlar

Damak zevkini tatmin edebilirler ancak sağlıklı bir bedenden uzak tutulması gereken ürünlerdir.

Kızartmalar ve Fast Food

Vücut son derece yağlı olan bu ürünler için çok daha fazla çalışmaktadır. Ayrıca trans yağ faktörü ise bu gruptaki besinlerin bireyler için zararlarını ortaya koymaktadır.

Alkol

Keyifli veya eğlenceli anlarda birkaç yudumda; stres, uyku düzensizliği, baş ağrısı gibi durumları vücuda ekleyen faktörler arasında yer almaktadır. Sağlıklı bir beslenme planında uzak durulması tavsiye edilir.

Aşırı Kafein

Kafein tüketimi düzenli ve sık durumlarda vücudu fazlasıyla uyarırken kalp atışını artırabilir; vücut üzerinde diğer etkileri ile kaygıyı veya stresi tetikleyebilir. Dengeli beslenme veya sağlıklı beslenme ile yukarıdaki etkilerin önüne geçmek, gerginliğe ve strese iyi gelen besinleri programa dahil etmek daha enerji dolu ve stresten uzak bir yaşam sürmek mümkün olabilir.

Stresi azaltmak için ne yemeli?

Daha dengeli bir yaşam için Diyet Kapıma Gelsin diyetisyen ekibi ve birbirinden lezzetli menüleri ile kapında!

Stres Azaltan, Kaygıyı Dengeleyen Gıda Örnekleri

  • Somon
  • Yeşil Yapraklı Sebzeler
  • Ceviz
  • Bitter Çikolata
  • Yulaf Ezmesi
  • Yaban Mersini