Beslenmenin Cilde Etkileri

ketogenic-diet-buddha-bowl-dish-with-meatloaf-chic-DR67PNF.png

Beslenmenin sağlık için ne kadar önemli olduğu ortadadır. Sağlıksız bir beslenme düzeni metabolizmaya, organlara zarar verebilir. Yanlış beslenmenin kilo artışına ve kronik hastalıklara yol açabileceği kanıtlanmıştır. Peki ya cilde olan etkileri? Sağlıksız beslenmek cildinizin yapısında değişikliklere neden olabilir. Vücutta bazı olumsuz giden durumlar olduğunda bu durum cildinize bile yansıyabilir. Besin eksiklikleri, alerji, fazla hazır gıda tüketimi ve diğer faktörlerin etkileri cilt üzerinde görülebilir. Elbette herkesin vücut yapısı ve genetiği farklı olduğundan “iyi” beslenme modeli de kendine göre olmalıdır.

Diyet Kapıma Gelsin olarak analizler sonucu size özel ketojenik diyet, bol proteinli diyet, sporcu beslenmesi, aralıklı oruç diyeti gibi en iyi beslenme planını oluşturuyor ve sağlıklı bir yolculuğa adım atmanızı destekliyoruz!

Cilt İçin Yararlı Gıdalar

Genel olarak, meyve ve sebzeler cilt dostu vitaminlere ve diğer antioksidanlara sahip oldukları için iyi seçimlerdir. Bazı gıdalar cildiniz için birden fazla besin içerir, bu da genellikle daha çok fayda sağlamasına sebep olur. Bu besinlere örnek verecek olursak:

Yağlı balıklar (somon, sardalya, ton balığı): Protein, omega-3, selenyum

Koyu yapraklı yeşillikler (lahana, ıspanak, kara lahana): A, C ve E vitaminleri; omega-3’ler; protein — ayrıca ıspanaktaki selenyum

Yumurta: protein, A ve E vitaminleri, selenyum, çinko

Keten tohumu: omega-3’ler, selenyum

Baklagiller (mercimek, nohut): protein, çinko

Avokado: Sağlıklı yağ, C ve E vitaminleri

Sızma zeytinyağı: Sağlıklı yağ, E vitamini

Bu temel besin maddelerinden yeterince alamadığınızı düşünüyor, herhangi bir takviye kullanmak istiyorsanız öncesinde doktorunuza danışmalısınız. Sonrasında beslenme düzeni ile çözülebilecek düzeydeki eksiklikler için buna göre bir planlama yapmanızda fayda vardır.

Cildin İhtiyaç Duyduğu Besinler

Güneş hasarı, kuruluk, kırışıklıklar, yaşlanma/incelme ve yaralanmalar gibi günlük zorluklarla yüzleşmek için cildinizin en iyi durumda olması gerekir. Ve tıpkı vücudunuzun geri kalanı gibi, bu da doğru beslenmeyi gerektirir.

Dengeli bir beslenme genel sağlığınız için en iyisi olsa da, cildiniz de dahil olmak üzere vücudumuzda her bir bölümün farklı ihtiyaçları vardır. Sağlıklı bir cilt için glikoz, karbonhidratlar, proteinler, lipitler, vitaminler ve mineraller gibi çok çeşitli besin maddelerine ihtiyacınız vardır. Gerekli besinlerden bazılarını ve bunları nereden alabileceğinizi anlatıyoruz:

Cilt Vitaminleri

Cildiniz vitaminlere ihtiyaç duyar ve her biri cildinizin her gün işini yapmasına yardımcı olmak için gerekli besinleri sağlar.

A Vitamini

A vitamininin iki türü vardır: yeni cilt hücrelerini destekleyen retinoidler ve hücre hasarını (erken yaşlanma) önleyen karotenoidler. Bu A vitamini dolu gıdaları günlük diyetinize dahil edebilirsiniz:

Balık

Yumurtalar

Süt Ürünleri

Havuç ve domates

Tatlı patates

Yapraklı yeşillikler

Ya da A vitamini takviyesi de alabilirsiniz.

C Vitamini

C Vitamini yaşlanmaya karşı savaşan ve cildinizin yapısı ve esnekliği için gerekli olan kolajen üretimini artıran güçlü bir antioksidandır. C Vitaminini şurada bulabilirsiniz:

Turunçgiller

Brokoli

Ispanak

Kırmızı Biber

Ya da A vitamini takviyesi de alabilirsiniz.

D Vitamini

Vücudunuz, kalsiyum emilimini düzenleyen ve bağışıklık sisteminizi besleyen yeterli D vitamini kaynağı için cildinize ve diyetinize güvenir. Cildiniz güneş ışığına maruz kaldığında D vitamini üretir. Ayrıca, bu besinlerden de edinebilirsiniz:

Yumurta sarısı

Güçlendirilmiş yoğurt, mısır gevreği, portakal suyu ve süt

Sardalya, karides ve somon

Vücudunuzdaki D vitamini seviyesi azaldığında, enerji kaybeder ve kendinizi enfeksiyon ve hastalık riski altına sokarsınız. D vitamini takviyesi de alabilirsiniz.

E Vitamini

Cildinizin UV hasarına karşı koymak ve yumuşak ve esnek kalmasını sağlamak için E vitaminine ihtiyacı vardır. Sedef hastalığı ve akne için bir tedavi olarak bile kullanılabilir. E vitaminini bu besinlerde bulabilirsiniz:

Fındık ve tohumlar (özellikle ayçiçeği tohumu ve fındık)

Deniz Ürünleri

Ispanak, brokoli, avokado ve yeşil yapraklı sebzeler

Bazı bitkisel yağlar

Cilt Mineralleri

Vücudunuzdaki tüm çinkonun yaklaşık %6’sı cildinizde bulunur ve eğer çinko eksikliğiniz varsa bu kendini gösterir. Çinko cildinizdeki bakterileri ve fazla yağı temizler, bu nedenle yeterince çinko almak akneyi önleyebilir. Aynı zamanda bir anti-enflamatuardır. Bir diğer önemli mineral olan selenyum cilt enfeksiyonlarıyla savaşır, iltihaplanmayı azaltır ve hücreleri korur. Bu besinleri tüketebilirsiniz:

Fasulye

Kümes hayvanları

Fındık

Tam tahıllar

İstiridye ve ton balığı

Süt ürünleri

Cilt sağlığı için yağ asitleri

Omega-3 yağ asitleri kalın ve nemli bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur. Bu yağ asitlerinin eksikliği ince ve kuru bir cilde yol açabilir. Omega-3 yağ asitleri şunlarda bulunabilir: somon, levrek, alabalık, karides, sardalya ve istiridye.

Omega-3 yağ asitlerini ceviz, chia tohumu, keten tohumu, kenevir tohumu, edamame, barbunya fasulyesi ve soya fasulyesi yağı içeren vejetaryen bir diyet uygulamasından da yararlanabilirsiniz.

Ayrıca, bu vitamin ve minerallerin her birini günlük ihtiyacınız için önerilen miktarlarda içeren bir takviye almayı da düşünebilirsiniz.

Cilt Sağlığı İçin…

Denge anahtardır. Meyveler, sebzeler, baklagiller, tahıllar, kuruyemişler ve tohumlar dahil olmak üzere çeşitli sağlıklı bitkisel gıdaların tadını çıkarmak, cilt de dahil olmak üzere genel sağlığı destekleyen kontrol edilebilir bir faktördür!

Sıvıları tercih edin. Su ile hidratlı kalmak yumuşak ve esnek bir cilt için özellikle yararlıdır. Türkiye’nin En Özel Diyet Yemek Markası Diyet Kapıma Gelsin sizin vücut ve cildiniz için en uygun öğünleri her gün tam zamanında kapınıza getiriyor.