Aralıklı Oruç (IF) Diyeti

ketogenic-diet-buddha-bowl-dish-with-meatloaf-chic-DR67PNF.png

Aralıklı oruç, fasting veya if şeklinde geçen, dünya genelinde “Intermittent Fasting” olarak bilinen beslenme modelidir. Pek çok faydası uzmanlar ve araştırmacılar tarafından ortaya konulmuştur. Diyet Kapıma Gelsin uzman diyetisyen kadrosu, bireysel görüşmeleri ile sunduğu beslenme programları arasında yer alan bu model, danışanlar için kişisel olarak yapılan değerlendirmeler sonucunda uygun bulunursa uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Ankara’nın ilk diyet yemek servisi markası Diyet Kapıma Gelsin Türkiye’nin en büyük diyet yemek sistemi olmakla beraber danışanlarına özel hizmetleri ile de sektörün önde gelen markası olmaktadır. Bedeniniz için sağlıklı değişimlerin yanı sıra beslenme davranışı kazanma noktasında da uzman ekibi ile her daim yanınızda.

Aralıklı Oruç Diyeti Nedir?

Aralıklı oruç diyeti veya if diyeti olarak bilinen bu model, zamansal düzenin ön planda olduğu beslenme tipi olmaktadır. “İf diyeti nedir?” sorusunun yanıtı; temelinde belirli bir saat diliminde yemenin kesilmesi kalan saat dilimlerinde öğünlerin sağlanması şeklinde olmaktadır. Çoğunlukla zamansal bir kısıtlama gibi görülen bu durum, program çerçevesinde bir kısıtlamadan ziyade bedene zaman tanımak olarak düşünülebilir. Vücuda tanınan zaman ile yenilenmeye, bedenin özenle temizlenmesine vakit verilir. Buradaki zaman faktörü ise biyolojik temelli olmaktadır. Kimi zaman sirkadiyen beslenme saatleri olarak da anılan bu süreler biyolojik zaman ve beslenme içeriklerinin birbiri ile olan ilişkisini de ortaya koymaktadır. Bu gibi beslenme planlarında aynı zamanda beslenme davranışı değişimi de önemlidir. Bu nedenle mutlaka uzman danışmanlığında kontrollü olarak yürütülmesi gerekmektedir.

Aralıklı Oruca Nasıl Başlanır?

Yıllar geçtikçe toplumsal bilinç farkındalığı ile besin içeriklerine daha fazla özen gösterilir olmuştur. Bununla beraber bireyler daha sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmenin farklı yollarını da denemektedir. Aralıklı sisteme geçiş sağlama sürecinde mutlaka uzman görüşü alınmalıdır.

Günlük yaşam yoğunluğunda ise diyet yapmak, beslenme alışkanlıklarını düzenlemek daha zor bir hal almaktadır. Bu noktada Diyet Kapıma Gelsin diyet yemek sistemi ile danışanlarına kişiye özel görüşmelerle en uygun beslenme programını oluştururken diğer taraftan programa uygun lezzet dolu tarifleri ile danışanlarına özel öğün servisi sağlamaktadır. Böylece oruç diyeti gibi pek çok beslenme programına uzman eşliğinde başlayarak program içeriğini korumak mümkün olmaktadır. Bu sayede 8:16 diyeti olarak da bilinen bu beslenme modelinde zaman kadar önemli olan beslenme içeriği korunmuş olur.

Aralıklı Oruç Her Gün Yapılır Mı?

Danışanların sıklıkla merak ettiği bir konu olan bu gibi beslenme planlarının her gün uygulanıp uygulanmayacağı olmaktadır. Fakat bu noktada kesin olarak yanıt, danışan görüşmeleri sonucunda oluşur. Diyet Kapıma Gelsin, danışan ölçümleri ve görüşmeleri ile uzman diyetisyenleri kontrolünde kişiye ve bedenine en uygun programı oluşturarak danışan takibi sağlamaktadır. Böylece beslenme davranışı kazandırılmasının yanı sıra bedensel değişimler de göz önünde bulundurularak danışanın maksimum fayda sağlaması hedeflenir.

IF Diyeti Kilo Verdirir Mi?

Pek çok kişi kilo verme endişesi ile farklı modellerde diyetlere başvurmaktadır. Ancak beslenme programlarının temel hedefi kilo kaybından ziyade sağlıklı beslenme davranışları oluşturmaktır. Bu nedenle uzmanlar eşliğinde kilo verme amacı ile kişiye özel planlaması ve takibi sağlanmalıdır. Aksi halde kilo kaybetme söz konusu olmayabilir.

Aralıklı Oruç Diyeti İle Neden Kilo Veremiyorum?

Fasting diyet olarak da geçen bu beslenme modelinde ve diğer beslenme modellerinde sıklıkla rastlanılan bir durum kilo kaybının durması veya hiç olmaması şeklindedir. Diyet Kapıma Gelsin uzmanlarının danışanları ile yaptığı görüşmeler ile beslenme davranışlarının değişikliğinin yanı sıra bedensel olarak hedeflenen amaçlar olmaktadır. Böylece davranışlar dönüştürülürken bedensel kaygılar da çözüm bulmaktadır. Fakat uzman desteği dışında uygulanan beslenme planları bedeni tam olarak tanımadan veya hedefe yönelik besin içeriklerine sahip olmaması neticesi ile danışanlara istenmeyen sonuçlar çıkarabilir.

Ankara Diyet Yemek denince akla ilk gelen Diyet Kapıma Gelsin; gerek lezzetli, doyurucu besinleri gerek danışan takibi ve görüşmeleri ile benzersiz bir deneyimi sizlerle buluşturmaktadır.